1. Czy endodoncja jest bolesna?
Najczęściej pacjent przed zabiegiem zostaje znieczulony, przez co nie odczuje on żadnego bólu podczas leczenia kanałowego.
2. Jak długo trwa zabieg?
Wszystko jest zależne od stanu danego zęba, a także jego struktury korzeniowej oraz ich budowy (korzeni). Kiedy ząb posiada 3 korzenie, leczenie może zająć nawet dwie godziny. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre przypadki wymagają kilkukrotnych wizyt.
3. Dlaczego leczenie kanałowe jest kosztowne?
Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej zaawansowanych leczeń zęba. Na jego cenę mają wpływ m.in. następujące czynniki:
– nowoczesne leczenie kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania.
– w procesie leczenia korzeni używamy od kilku do kilkunastu specjalistycznych i bardzo precyzyjnych narzędzi renomowanych firm. Ich maksymalna żywotność to max. kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że zużywają się po jednorazowym użyciu.
– leczenie korzeni zajmuje min. 4 razy więcej czasu niż leczenie zęba, wymaga wykonania ok. 3 zdjęć rtg.
– w trakcie leczenie gabinet zużywa ok 20 różnych materiałów/preparatów.
4. Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?
Uzyskujemy sukces leczenia w ok. 96 % przypadków. Jednak pomimo takiej skuteczności, przy leczeniu tak dużego poziomu zniszczenia zęba nie jesteśmy w stanie dać gwarancji efektu. Na długoczasowy efekt leczenia oprócz prawidłowo przeprowadzonego protokołu postepowania zgodnego ze sztuka medyczną na efekt ma wpływ odporności organizmu, infekcje, stan zdrowia itp. Nasza odpowiedzialność sprowadza się do prawidłowego, zgodnego ze sztuką medyczną procesu leczenia, za który bierzemy odpowiedzialność.
6. Czy nie lepiej usunąć ząb?
Pomimo małej, ale jednak możliwości niepowodzenia, podjęcie ryzyka leczenia i poniesienie jego kosztów jest według nas w pełni uzasadnione. Usunięcie zęba nie jest leczeniem, ten zabieg pozwala wyeliminować tylko ból. Skutkiem usunięcia zęba są dysfunkcje, które wpływają destrukcyjnie na sąsiadujące z luką zęby oraz na zęby przeciwstawne. Nawet po krótkich kilku latach obserwujemy destrukcyjne zmiany w kości i położeniu zębów sąsiadujących z luką. więcej informacji na temat konsekwencji nieuzupełnienia zęba
7. Czy jest alternatywa do leczenia kanałowego?
W uzasadnionych przypadkach, przy bardzo dużym poziomie zniszczenia zęba i korzeni rekomendujemy usunięcie korzenia i wprowadzenia w to miejsce sztucznego korzenia wykonanego z tytanu – implantu. Jednak warto podkreślić, że choć ten proces daje większą gwarancje sukcesu jest droższy o ok. 50- 150%.