1. Jak wygląda wizyta w gabinecie higieny?
– Diagnoza istniejącej sytuacji w jamie ustnej – nasza higienistka oceni stan jamy ustnej, ilość kamienia, osadu, stan dziąseł oraz ew. poziom zniszczenia kości wokół zęba.
– W następnym kroku higienistka usunie kamień czyli zmineralizowane bakterie z powierzchni zęba.
– W większości przypadków na zębach jest żółto brunatny osad – przebarwiona kawą, herbatą, papierosami płytka bakteryjna. Może ona zostać usunięta poprzez piaskowanie zębów za pomocą tlenku gliny, który pod odpowiednim ciśnieniem dokładnie czyści powierzchnie szkliwa zębów z wszelkiego rodzaju osadów i zanieczyszczeń.
– Kolejny etap higienizacji to polerowanie. Doprowadza ono do wygładzenia powierzchni zęba. Odpowiednio gładkie szkliwo jest odporniejsze na przyleganie bakterii tworzących kamień.
– Ostatnim etapem jest instruktaż higieny. Pacjent otrzymuje zindywidualizowany plan codziennej higieny i wykaz dedykowanych, dla danego pacjenta i jego potrzeb, produktów do codziennej pielęgnacji – pasta, płukanka, szczoteczki itp.
2. Czy usuwanie kamienia jest bolesne ?
Zabieg usuwania kamienia jest bezbolesny, jednak część pacjentów przy dużej ilości kamienia doświadcza możliwego do zniesienia, ale jednak dyskomfortu wynikającego z tego, że drgania końcówki, muszą oderwać kamień od zęba.
2. Jakie są zalecenia po zabiegu?
Krótko po zabiegu pacjent może odczuwać niewielką nadwrażliwość na ciepło i zimno. Można ją zlikwidować poprzez wykonanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie zabezpieczy powierzchnie zębów przed powstawaniem próchnicy. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać barwiących posiłków i napojów, np.: czerwone wino, herbata, kawa, sok z buraków, czy innych owoców mocno barwiących
3. Jak często przeprowadzać zabieg higienizacji?
Częstotliwość usuwania kamienia zależy od zastosowania się do zaleceń higienistki. Zalecamy badanie kontrolne po 3- 6 miesiącach. Obserwujemy, że pacjenci stosujący się do zaleceń higienistki nie wymagają po tym czasie kolejnego zabiegu, lub sprowadza się on tylko do wypolerowania zębów.