+48 601 370 993

Usługi

Czy jesteś w pełni zadowolona/y ze swojego uśmiechu ? Jest coś co chciałabyś/chciałbyś w nim zmienić? Przyjdź i powiedz nam co chcesz zmienić a my powiemy Tobie jak to zrobić. Zadbamy o Twój uśmiech tak abyś mógł się uśmiechać w pełni i cieszyć się ze swojego uśmiechu. Wykonujemy pełen zakres usług także cokolwiek chcesz poprawić w swoim uśmiechu, my potrafimy to zrobić.

Endodoncja (leczenie kanałowe) zajmuje się leczeniem korzeni zęba. Ten rodzaj leczenia jest niezbędny w sytuacji, gdy próchnica przedostanie się do korzeni zęba.

Taki poziom zniszczenia zęba określamy jako bardzo zaawansowany nie tylko ze względu na poziom zniszczenia zęba, ale również na fakt, że bakterie, poprzez naczynia krwionośne, które są w korzeniach zębów przedostają się z krwiobiegiem do całego organizmu.  Taka sytuacja nie jest obojętna dla zdrowia organizmu, a w szczególności dla serca, nerek, stawów i innych narządów. Zainfekowane próchnicą korzenie zęba wymagają podjęcia specjalistycznego leczenia, (czasem pod mikroskopem) które opisujemy poniżej.

Etapy leczenia kanałowego

1.

Diagnoza

Na tym etapie wykonuje się zdjęcie rtg i na jego podstawie określa m. in. liczbę korzeni (niektóre zęby mogą mieć nawet 4 korzenie), ich szerokość, kształt i przebieg kanałów wewnątrz każdego korzenia.

Diagnoza
2.

Oczyszczenie korony zęba

Z korony zęba lekarz usuwa bakterie próchnicy. Pozostałe ścianki zęba zostają opracowane tak, aby umożliwiały łatwy i wygodny dostęp do kanałów wszystkich korzeni.

Oczyszczenie korony zęba
3.

Oczyszczenie kanałów zęba

Oczyszczenie kanałów odbywa się w 3 etapach:

-Usunięcie zainfekowanej bakteriami próchnicy miazgi z każdego kanału.

-Zeskrobanie bakterii ze ścianek kanałów – ich porowata struktura sprawia, że bakterie łatwo w nie wnikają.

-Dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia pozostałych, nieusuniętych mechanicznie bakterii.

Oczyszczenie kanałów zęba
4.

Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach

Puste, dokładnie wyczyszczone kanały korzeni, zostają wypełnione specjalnym, biologicznie obojętnym preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii. Ostatni etap leczenia zęba to odtworzenie jego anatomicznych kształtów korony

Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach

Najczęstsze pytania

1. Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe jest zwyczajowo wykonywane w znieczuleniu, co sprawia, że jest to w pełni bezbolesny zabieg.

2. Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni i innych warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjnie leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 korzenie (np. szóstka górna) może trwać ok. 2 godzin. W określonych sytuacjach uzasadnionych budową zęba lub korzeni czy stanem ich zniszczenia proces leczenia wymaga może wymagać większej liczby wizyt.

3. Dlaczego leczenie kanałowe jest kosztowne?

Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej zaawansowanych leczeń zęba. Na jego cenę mają wpływ m.in. następujące czynniki:

– nowoczesne leczenie kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania.

– w procesie leczenia korzeni używamy od kilku do kilkunastu specjalistycznych i bardzo precyzyjnych narzędzi renomowanych firm. Ich maksymalna żywotność to max. kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że zużywają się po jednorazowym użyciu.

– leczenie korzeni zajmuje min. 4 razy więcej czasu niż leczenie zęba, wymaga wykonania ok. 3 zdjęć rtg.

– w trakcie leczenie gabinet zużywa ok 20 różnych materiałów/preparatów.

4. Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?

Uzyskujemy sukces leczenia w ok.  96 % przypadków.  Jednak pomimo takiej skuteczności, przy leczeniu tak dużego poziomu zniszczenia zęba nie jesteśmy w stanie dać gwarancji efektu. Na długoczasowy efekt leczenia oprócz prawidłowo przeprowadzonego protokołu  postepowania zgodnego ze sztuka medyczną na efekt ma wpływ odporności organizmu, infekcje, stan zdrowia itp. Nasza odpowiedzialność sprowadza się do  prawidłowego, zgodnego ze sztuką medyczną procesu leczenia, za który bierzemy odpowiedzialność.

6. Czy nie lepiej usunąć ząb?

Pomimo małej, ale jednak możliwości niepowodzenia, podjęcie ryzyka leczenia i poniesienie jego kosztów jest według nas w pełni uzasadnione. Usunięcie zęba nie jest leczeniem, ten zabieg pozwala wyeliminować tylko ból. Skutkiem usunięcia zęba są dysfunkcje, które wpływają destrukcyjnie na sąsiadujące z luką zęby oraz na zęby przeciwstawne. Nawet po krótkich kilku latach obserwujemy destrukcyjne zmiany w kości i położeniu zębów sąsiadujących z luką. więcej informacji na temat konsekwencji nieuzupełnienia zęba

7. Czy jest alternatywa do leczenia kanałowego?

W uzasadnionych przypadkach, przy bardzo dużym poziomie zniszczenia zęba i korzeni rekomendujemy usunięcie korzenia i wprowadzenia w to miejsce sztucznego korzenia wykonanego z tytanu – implantu. Jednak warto podkreślić, że choć ten proces daje większą gwarancje sukcesu jest droższy o ok. 50- 150%.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni i innych warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjnie leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 korzenie (np. szóstka górna) może trwać ok. 2 godzin. Czasem proces leczenia wymaga większej liczby wizyt.

Najczęstsze pytania